7 تکه لباس و پوشش زنان بندری تاریخ : شنبه، 19 شهريور ماه ، 1390
موضوع : فرهنگی


به گزارش لنگه نیوز هرمزگان بیش از آنکه یک نام باشد یک فرهنگ است ، اما حال و روز امروز ما هرمزگانی ها حکایتی دیگر دارد.دیگر کمتر دختران و زنان گلابتون پوش بندر را با لباس های رنگین در کوی و برزن می بینیم.دیگر از کندوره و گون خبری نیست.چه شده است که لباس های زیبا و پوشش محجوب و مقبول بندری جای خود را به لباس هایی داده که نه تنها ایرانی نیست بلکه از منظر شرعی و عرفی هم با فرهنگ غنی ما هم خوانی ندارد.

به نقل از هرمزگان نیوز، عباس صالحی شهواری در وبلاگ شخصی خود در مطلبی با عنوان "بازگشت به پوشش اصیل بومی راهی برای گسترش حجاب و عفاف..." نوشته است:

پوشاک بارزترین سمبل فرهنگی و مهمترین مظهر و نشانه فرهنگ و تمدن هر قومی است. به جرات می توان گفت که لباس و پوشش و زبان در هر قومی از نشانه های تمدن و غنای فرهنگی آن قوم است.


پوشش زنان هرمزگانی برآمده از سازگاری با آفتاب و  آب است. تنی که از گزند آفتاب ...می رمد و خود را می پوشاند، به گرمایش دل می بندد و رنگ گرمش را به جان می خرد بیهوده نیست  که مردم هرمزگان بخصوص دختران و زنان رنگین کمانی از رنگ های گرم را به تماشا می گذارند و ... آب چه شور و چه شیرین  در آینه لباس های مردم این دیار همواره موج می زند. با نیم نگاهی به نوع دوخت لباس های هرمزگانی نقش آب را به وضوح می توان دید... نوار هایی مانند تلی. شک بادله و چپر های حاشیه ی روسری ها همه حضور آب را در نقش های لباس های بندری به نمایش می گذارند . درخت و گل نیز در خلق این زیبایی ها سهم زیادی دارند شاخه های درخت خرما و شکوفه های گل یاسمین همواره جزیی از نقش های تزیینی لباس هاست.

 اما هم نشینی هرمزگانی ها با کرانه های خلیج فارس زمینه ساز داد و ستد های  دریایی را فراهم اورده و همین باعث می شود که فرهنگ  هرمزگانی در قالب لباس و حتی گویش بندری به انسوی آبها و کرانه های افریقا هم رسوخ کند. و بخشی از تاریخ و فرهنگ هرمزگان را باید در کشور هایی مانند تانزانیا و کنیا و سومالی جستجو کرد پس در این چهار راه فرهنگی یعنی هرمزگان می توان از همه ی اقوام نشانی یافت که صد البته میزان اثر پذیری دیگران از فرهنگ ایرانی و هرمزگانی بیش از ساکنین بومی بوده است کافی است به لباس های کشور های منطقه و حاشیه جنوبی خلیج فارس و حتی مناطقی از اسپانیا و پرتقال و ضرب دهل ها و نوای بربط ایرانی در مصر و شاخ افریقا نظری بیفکنید تا به این واقعیت پی ببرید که هرمزگان بیش از آنکه یک نام باشد یک فرهنگ است . با این همه آنچه در پوشش مردم هرمزگان قابل توجه است ریشه دار بودن آن در فرهنگ و تمدن ایران است ...

اما امروز ما هرمزگانی ها حکایتی دیگر دارد ... دیگر کمتر دختران وزنان گلابتون پوش بندر را با لباس های رنگین در کوی و برزن می بینیم... دیگر از کندوره و گون خبری نیست و دیگر گلابتون دوزی همدم تنهایی های دختران و زنان در پسین های گرم بندر  نیست ... چه شده است که  لباس های زیبا و پوشش محجوب و مقبول بندری جای خود را به لباس هایی داده که نه تنها ایرانی نیست بلکه از منظر شرعی و عرفی هم با فرهنگ غنی ما هم خوانی ندارد.

لباس و پوشش زنان بندری مشتمل بر 7 تکه به  این شرح می باشد: پیراهن یا جومه- شلوار یا تنبن – لچک یا روسری یا جلبیل یا لیسی- پاپوش یا جوتی یا کوش- نقاب یا برکه و چادر.

پیراهن اصیل و بندری کندوره نام دارد که برای دوخت آن از رنگهای گرم استفاده می شود. قد کندوره تا حوالی زانو می رسد و از پهلوی یقه به پایین گلابتون دوزی یا خوس دوزی می شود. و اطراف آن تا دور یقه  این تزیینات ادامه دارد. کندوره بیشتر در بندر عباس میناب خمیر  و قشم  رایج است.  در مناطق شرق استان پیراهن بلوچی رایج است که البته بر روی این پیراهن ها هم با خوس – گلابتون و یا نخ های رنگی  تزییناتی انجام می شود.

شلوار بندری که به شلوار دم تنگ معروف است، ساق تنگی دارد و از پارچه های ساتن تترون و پاپلین استفاده می شود رنگهای مورد استفاده معمولا قرمز سبز و لاجوردی می باشد شاید یکی از دلایل تنگی شلوار بندری رعایت نظافت و بهداشت می باشد زیرا تنگی آن سبب می شود شلوار با زمین تماس پیدا نکند. البته به علت عرض کم و وجود تزیینات و زیور آلات روی شلوار زیبایی خاصی به بانوان می دهد و قد آنان را بلند تر جلوه می دهد. انواع شلوار های بندر ی عبارتند از بادله ای – نیم بادله ای- ودویی- پولکی- گلابتونی خوسی و زری و شلوار در گشاد که در گذشته بندری ها به علت گرمای شدید در فصل تابستان استفاده می کردند..... 

لچک در گذشته های دور یکی از پوشش های رایج مردم ساحل نشین هرمزگان بخصوص میناب و بندرعباس بود که برای زیبایی جلبیل بر روی سر قرار می گرفت استفاده از لچک تا قبل از واقعه ی کشف حجاب  عمومیت بیشتری داشته است. این پوشش نوعی کلاه بود که بخشی از پیشانی تا پشت سر و تا لاله ی گوش  را به صورت هلالی در بر می گرفت. بر روی لچک تزییناتی صورت می گرفت. روسری های بندری شامل جلبیل – اورنی- لیسی و جلبیل خوسی می باشد که با تزییناتی از قبیل خوس و گلابتون همراه است.

 برکه هم یکی از وسایل پوششی سواحل و جزیره های استان هرمزگان می باشد که در مناطق مختلف استان در طرح – شکل و رنگ متفاوت است اوج استفاده از برکه در زمان پرتقالی ها بوده که به دلیل وجود سربازان پرتقالی رواج بیشتری داشته اما نگاهی به پوشش ایرانیان  و نیاکان ما نشان می دهد در هر جامعه ای بنا به شرایطی پوشش زنان و مردان با هم متفاوت بوده . شرایطی مانند آب و هوا... کار... دین و مذهب .... پوشش زنان در ایران باستان هم بنا به شرایطی که ذکر شد همیشه سبک و اسلوب خاصی داشته است.

بررسی‌ها نشان می دهد كه پوشش تمام بدن در دوره های مختلف تاریخی چه نزد زنان و چه نزد مردان در ایران یك حقیقت بوده است و به هیچ وجه ایرانیان در برهنگی به سر نمی برده اند. اما این را بایستی در نظر داشت که پوشش کامل و آراسته همراه با تزیینات زنان در ایران، با پوشش چادر اسلامی بسیار متفاوت بوده است. برخی معتقد هستند که این پوشش کامل و آراسته به نوعی ریشه به وجود آمدن حجاب در دنیا است. و در واقع می توان گفت ایرانیان باستان بانی و مبتکر حجاب در دنیا بوده اند. ویل دورانت معتقد است نقش پوشش و حجاب زنان در ایران باستان چنان برجسته‌است که می‌توان ایران را منشاء اصلی پراکندن حجاب در جهان دانست.....


7 تکه لباس و پوشش زنان بندریمنبع این مقاله : جمعیت بانوان بندرکنگ
http://www.kongwomen.com

آدرس این مطلب :
http://www.kongwomen.com/modules.php?name=News&file=article&sid=169